Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


WYSTAWY INDYWIDUALNE, WERNISAŻE I SPOTKANIA AUTORSKIE
 • 1992 r. Muzeum Regionalne w Jarocinie wystawa indywidualna "Frywolitki Eugenii Wieczorek".
 • 2001 r. Wystawa indywidualna w Bibliotece Otrębusy k/Warszawy i spotkanie autorskie.
 • 2002 r. Wystawa indywidualna i wernisaż w "Księżnicy Pedagogicznej" w Jarocinie pt. "Frywolitka - delikatne piękno".
 • 2002 r. spotkanie autorskie połączone z wystawą "Boże Narodzenie z frywolitką" w Bibliotece "Pod Ratuszem" w Jarocinie.
 • 2006 r. wernisaż i wystawa indywidualna w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu pt. "Frywolitki Eugenii Wieczorek".
 • 2008 r. wystawa indywidualna w Galerii "Na Piętrze" w Warszawie jako wystawa autorska. - organizator FUNDACJA "CEPELIA" Warszawa
 • 2008 r. wystawa w bibliotece "POD RATUSZEM" z cyklu "Dzielę się z Wami swoimi pasjami"
 • 2010 r. spotkanie autorskie w Klubie Dyskusyjnym w Witaszycach, filia Biblioteki Publicznej w Jarocinie z pokaze i prelekcją "Frywolitka w Wielkoposce" z uwzględnieneim historia w Jarocinie
 • 2014 r. wystawa w Warszawie w pawilonie „Galerii Rondo Fundacji Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło” pt. „Frywolitki Eugenii Wieczorek”
Mój dorobek twórczy:

Serwety o średnicy do 150 cm, serwetki, bieżniki, kołnierzyki z mankietami i bez mankietów, wstawki do bluzek i sukienek, różne naszyjniki, czapeczki, pelerynka dziewczęca, bolerka, poncho, chusty, szaliki, ozdoby choinkowe (gwiazdki - "Śnieżynki" płaskie i przestrzenne aniołki oraz przestrzenne dzwoneczki), pisanki na wydmuszce naturalnej i barwionej, palmy wielkanocne z pisanek (jajka gęsie, indycze i kurze oraz bażancie), a także baranki.

PUBLIKACJE ZE MNĄ W ROLI GŁÓWNEJ:

 1. Wiktoria Hoffman - praca magisterska dot. radzenia sobie współczesnego twórcy w obecnych warunkach ekonomicznych oparta na wywiadzie ze mną i na moim dorobku twórczym w 2007 r.
 2. Publikacje Ireny Borusiak na Edukacji Regionalnej na Podyplomowym Studium Historii i Wiedzy o Społeczeństwie 2003 - 2005 r.
 3. Udział w logo Jarocin - JAROCIN FREE.WOLNE MIASTO: wystawy, warsztaty, bilbordy.
 4. Książeczka wydawana przez Muzeum Pisanki w Ciechanowcu. Prof. dr hab. Pani Ireny Stasiewicz-Jasiukiewicz pt. "Pisanki aplikacyjne" (str. 5 i 20-23)


Oprócz powyższych w wielu gazetach i czasopismach na terenie całego kraju znajdują się różnorodne artykuły o mnie i mojej pracy oraz liczne zdjęcia.Telewizja kręciła i transmitowała wiele reportaży poświęconych frywolitce, gdzie można było usłyszeć przeprowadzane wywiady ze mną i zobaczyć moje prace, np. z Russowa i ze Szreniawy, w Jarocinie z mojego mieszkania, w Kaliszu itp.

Zadacie sobie pewnie teraz pytanie, a co to jest frywolitka i jak się ją wykonuje? Więc odpowiadam pokrótce:

Frywolitka jest to koronka znana już 2000 lat temu w starożytnym Egipcie i Rzymie. Sprowadziły ją w czasach nowożytnych do Polski siostry zakonne z Zachodu do klasztorów, ko¶ciołów, dworów szlacheckich, kół włościanek, szkół i gimnazjów. Do Wielkopolski przywędrowała pod koniec XVIII wieku

Początkowo do jej wykonywania służyły czółenka robione nawet z metali szlachetnych i kości słoniowej. Potem popularne stały się czółenka drewniane, a obecnie na rynku pojawiły się plastikowe.

Frywolitkę wykonuje się wiążąc węzełki i pikoty. Na każdy węzełek przekłada się czółenko przez pętlę raz górą, raz dołem, czyli parkę. Stąd w Wielkopolsce mówimy o węzełkach lub parkach. Pikoty wiąże się pozostawiając pomiędzy węzełkami kawał nitki zamykając nitkę węzełkiem. Z uzyskanych węzełków i pikotów wiążemy kółka i łuki. Poszczególne elementy łączy się cieniutkim szydełkiem. Poprzez odpowiednie ł±ączenie kółeczek i łuków uzyskujemy wzory.

Moje frywolitki wykonuję z nici dobrze skręconej, cienkiej, białej. Uzyskuję przez to prace finezyjne, zwiewne i delikatne. Tylko większe rzeczy (np. niektóre serwety) robię z nitki nieco grubszej. Najchętniej wykonuję frywolitkę białą, rzadziej ecri.


Moje prace można zakupić na wystawach, warsztatach, targach sztuki i jarmarkach sztuki ludowej.
Nie prowadzę sprzedaży wysyłkowej.